Terroristit që shkaktoi masakër në Zelandë të Re ishte në Bullgari në nëntor 2018

Autoritetet bullgare njoftuan sot se po hetojnë për arsyet e qëndrimit në Bullgari në nëntor 2018 nga ekstremisti i djathtë i cili kreu një sulm të përgjakshëm në dy institucione të fesë myslimanëve në Zelandën e Re.

”Agresori i dyshuar, një shtetas australian 28 vjeç i cili bëri masakër në dy xhami të qytetit të Christchurch gjatë faljes së namazit, ka qëndruar në Bullgari nga data 9 deri më 15 nëntor 2018”, njoftoi prokurori i përgjithshëm bullgar, Sotir Tsatsarov, përcjell atsh.

Prokuroi pohoi se ndërkohë ka nisur hetimi për të përcaktuar nëse versioni i tij, sipas së cilit ai dëshironte të zbulonte qendrat historike dhe të studionte historinë e vendeve të Ballkanit është i saktë apo nëse ai kishte objektiva të tjera./Gurra.mk

BurimiGurra.mk
Artikulli paraprakNuk egzistojnë shqiptarët për Mickovskin dhe VMRO-DPMNE-në
Artikulli tjetërNdërron jetë burri që u kacafyt me terroristin në Zelandë të Re