E enjte, 30 Maj, 2024
spot_img

Reagon partia më e madhe Maqedonase LSDM, për lirimin e gazetarit Furkan Saliu

- Advertisement -spot_img

Darko Kaeski nga LSDM ka mbajtur konferencë për media para stacionit policor ku po mbahet Saliu duke kërkuar lirimin e tij.

“DPMNE e ktheu VMRO-MVRO-në në mënyrën më të turpshme, brutale duke arrestuar gazetarin Furkan Saliu.
LSDM e dënon këtë akt jodemokratik dhe kërkoi lirimin e menjëhershëm të tij.
Është e qartë për të gjithë se kjo është fyerje për heshtje dhe frikësim, pasi gazetari publikoi një aferë të lidhur drejtpërdrejt me DPMNE-në.
Në krye të SPB Shkup dhe EBR janë shefat e sapoemëruar nga Toshkovski.
Kështu, zyrtarët e emëruar nga Toshkovski dhe DPMNE kanë lëshuar urdhër për arrestimin e gazetarit Saliu.
Ky është një kërcënim për lirinë, për demokracinë, për lirinë e fjalës, të garantuar me Kushtetutë.
Presion i drejtpërdrejtë, brutal ndaj gazetarëve të pavarur, ndaj atyre që hetojnë dhe punojnë për interesin publik”, ka deklaruar Kaevski nga LSDM.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,300AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,300AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img