E premte, 21 Qershor, 2024
spot_img

Asteroidi që mund të godas tokën javën e ardhshme !

- Advertisement -spot_img

NASA po ndjek Asteroidin 2020 TGI, i cili pritet të dridhet të shtunën më 7 nëntor dhe vlerësohet të jetë potencialisht më i madh se katedralja e Shën Palit me dimensione 79-180 metra, raporton “DailyStar”, transmeton lajmi.net.

NASA po ndjek një asteroid gjigant – ka të ngjarë të jetë më i madh se katedralja e Shën Palit në Londër – që pritet të kalojë Tokën.

Asteroidi 2020 TY1 do të kalojë shpejt planetin tonë të Shtunën, 7 Nëntor, me një shpejtësi prej 13,02 kilometra në sekondë.

Është klasifikuar si një asteroid Apollo – një kometë ose asteroid i cili kalon orbitën e Tokës ndërsa kalojnë nëpër hapësirë.

Qendra e NASA-s për Studimet e Objekteve të Tokës së Afërt po monitoron shkëmbin hapësinor pasi pritet të kalojë brenda 1.3 njësive astronomike të Tokës.

Asteroidi aktualisht vlerësohet të kalojë në një distancë prej 0,037 njësi astronomike, e cila është relativisht afër në aspektin hapësinor.

Shkëmbi nuk ka shumë të ngjarë të përplaset me Tokën.

Do të fluturojë në orën 03.35 të Standardit Lindor, e cila është 7.35 e mëngjesit në orën standarde britanike.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img