E premte, 21 Qershor, 2024
spot_img

Gazetari austriak: Njëri nga sulmuesit ka rrënjë shqiptare nga Maqedonia e Veriut

- Advertisement -spot_img

Gazetari i austriak Florian Klenk, ka bërë të ditur se njëri nga sulmuesit është me prejardhje shqiptare.

Klienk njofton se sulmuesi ishte duke u përcjell nga Shërbimi Sekret.

“Unë kam hulumtuar disa detaje rreth terroristit. Emri i tij është Kurtin S, i lindur në 2000. Ai është një 20 vjeçar, i cili ka lindur dhe është rritur në Vjenë dhe ka rrënjë shqiptare. Prindërit e tij vijnë nga Maqedonia e Veriut dhe nuk bien në sy kur bëhet fjalë për islamizmin”.

“Ai ishte në radarin e Zyrës për Mbrojtjen e Kushtetutës sepse ishte një nga rreth 90 islamikë austriakë që donin të udhëtonin në Siri. Ai u ndalua ta bënte këtë në korrik. Policia nuk e ka paramenduar se ai po planifikonte sulm terrorist në Vjenë”.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img