E enjte, 30 Maj, 2024
spot_img

Google pranon të fshijë të dhënat e grumbulluara nga përdoruesit e “Incognito Mode”

- Advertisement -spot_img

Google pranoi që të fshijë miliarda rekord të të dhënave të shfletimit grumbulluar nga përdoruesit gjatë përdorimit të Chrome në “Incognito Mode” në përgjigje të një padie bërë në gjykatë.

Kompania jo vetëm që do të fshijë të dhënat, por tani e tutje do të jetë më e qartë për mënyrën sesi grumbullon informacion në modalitetin Incognito” duke vendosur kufizime në grumbullimin e informacioneve në të ardhmen.

Nëse propozimi i Google aprovohet nga gjykata federale në Kaliforni, do të aplikohej për 136 milionë përdoruesit e Google në SHBA.

Padia e bërë në 2020-ën vendosi Google përballë përdoruesve të cilët akuzuan kompaninë për gjurmimin e paligjshëm të sjelljes së tyre online duke përdorur një funksionalitetet privatësie.

Propozimi vlerësohej me 5 miliardë dollarë duke pasur në konsideratë vlerën e të dhënave që Google ka ruajtur dhe do të detyrohet ti fshijë.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,300AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,300AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img