E enjte, 30 Maj, 2024
spot_img

“Katër stinët” e Vivaldit

- Advertisement -spot_img

Koncerti i dytë i Festivalit Barok AIBa do të sjellë “Katër stinët” e Vivaldit, ku përmes klasikës do të shfaqet konkurrenca mes imagjinatës muzikore dhe asaj letrare.

Kryefjala e “Katër stinët e Vivaldit” që do mbahet me datë tre Prill do të jetë koncerti në sol minor për harqe dhe basso continuo.

Solist në violinë do të vijë Riccardo Zamuner ndërsa në orkestër do të jenë 12 artistë profesionistë.

Dirigjent i orkestrës do të jetë Cosimo Prontgera. Festivali Barok AIBa është një risi shumë e nevojshme për kulturën shqiptare pasi sjell muzikën klasike aq shumë të këndshme për shpirtin si alternativë ndaj asaj moderne.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,300AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,300AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img