E enjte, 30 Maj, 2024
spot_img

Kompjuteri që simulon trurin e njeriut do të aktivizohet së shpejti

- Advertisement -spot_img

Studiuesit në Universitetin e Western Sydney në Australi njoftuan se superkompjuteri, i quajtur DeepSouth, është i aftë të simulojë një rrjet neuronesh me 228 trilion operacione sinaptike në sekondë, duke e afruar performancën e tij me fuqinë operacionale të trurit të njeriut.

Ekipi i shkencëtarëve beson se dizajnimi i një superkompjuteri të krahasueshëm për nga madhësia dhe fuqia me trurin e njeriut do të çojë në një kuptim më të mirë se si truri ynë llogarit.

Shumica e studiuesve që projektojnë superkompjuterë i bazojnë ato në fuqinë e papërpunuar kompjuterike, por meqenëse ekipi pas DeepSouth po përpiqet të përsërisë rrjetin nervor të trurit, një dizajn i tillë do të thotë se do të jetë më efikas, më pak i uritur për energji dhe ka të ngjarë më i lirë. Studiuesit besojnë se krijimi i një superkompjuteri të trurit të simuluar do të ketë implikime të përhapura nëse kuptohet më shumë se si funksionon truri.

Besohet se superkompjuteri i ri mund të çojë në zhvillimin e “aplikacioneve kompjuterike të nivelit të trurit në një sërë fushash, duke përfshirë sensorin, biomjekësinë, robotikën, hapësirën dhe aplikacionet e inteligjencës artificiale në shkallë të gjerë”.

“Progresi në të kuptuarit tonë se si truri llogarit duke përdorur neurone është penguar nga paaftësia jonë për të simuluar rrjete të ngjashme me trurin në shkallë. Simulimi i rrjeteve nervore në kompjuterë standardë duke përdorur njësi përpunimi grafik (GPU) dhe njësi të përpunimit qendror me shumë bërthama (CPU) është shumë i ngadalshëm dhe intensiv i energjisë. Sistemi ynë do ta ndryshojë këtë”, tha profesor van Schaik.

“Në fund të fundit, ka dy lloje studiuesish që do të jenë të interesuar për këtë – ose ata që studiojnë neuroshkencën ose ata që duan të prototipojnë zgjidhje të reja inxhinierike në hapësirën e inteligjencës artificiale,” thotë profesori i inxhinierisë kompjuterike Ralph Etienne-Cummings. , i cili nuk ishte. të përfshirë në hulumtim.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,300AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,300AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img