E mërkurë, 24 Prill, 2024
spot_img

Google prezanton AI me Messages dhe Android Auto

- Advertisement -spot_img

Ndërsa nuk do të zbulojë asnjë telefon të ri në Kongresin Botëror të Celularëve të këtij viti në Barcelonë, Google ka njoftuar disa përmirësime në Android AI duke sjellë inteligjencën artificiale në platformën e saj. Kështu që Google do të integrojë modelin e tij të inteligjencës artificiale Gemini në aplikacionin Messages dhe do të shtojë përmbledhje inteligjente tekst-me-zë të mesazheve të bazuara në AI gjatë drejtimit të makinës në platformën Android Auto.

Duke filluar nga kjo javë, përdoruesit e Messages do të mund të hyjnë në chatbot të Google pa u larguar nga aplikacioni i mesazheve. Një Binjak në Mesazhe do të jetë në gjendje të kryejë detyrat bazë si dërgimi i mesazheve dhe të ndihmojë në planifikimin e ngjarjeve, dhe ata do të jenë në gjendje thjesht të bisedojnë me ju nëse jeni të mërzitur. Funksioni është ende në beta dhe aktualisht është i disponueshëm vetëm për ata që përdorin mesazhe në gjuhën angleze, tha Google.

Android Auto gjithashtu merr një nxitje të AI, e cila mund të ndihmojë në reduktimin e shpërqendrimeve nga njerëzit që ju dërgojnë mesazhe ndërsa jeni duke vozitur. Nëse një bisedë në grup po vërshon telefonin tuaj me mesazhe të pafundme, ose nëse dikush po ju dërgon tekst “novela”, Android Auto do t’i përmbledhë automatikisht mesazhet dhe do t’ju lexojë ato në një version më të shkurtër. Ai gjithashtu do të sugjerojë përgjigje dhe veprime bazuar në mesazhe, si p.sh. ndarja e orës tuaj të mbërritjes, në mënyrë që të mund të përgjigjeni me një trokitje dhe të përqendroheni në drejtimin e automjetit.

Google gjithashtu njoftoi disa veçori të reja të aksesueshmërisë në Android në shfaqje, duke përfshirë përshkrimet e imazheve të krijuara nga AI në aplikacionin Lookout. Do të jetë në gjendje të gjenerojë përshkrime për imazhet e gjetura në internet ose të marra në mesazhe dhe t’i lexojë ato te përdoruesi. Ky funksion do të jetë i disponueshëm vetëm në anglisht tani për tani, por do të jetë i disponueshëm globalisht me kalimin e kohës.

Funksioni i “Lenteve të Google” në aplikacionin “Hartat” po merr gjithashtu një opsion të përmirësuar të lexuesit të ekranit, i cili do t’i lejojë përdoruesit të drejtojnë kamerën e telefonit të tyre në diçka përpara tyre, si një restorant ose një stacion tranziti, dhe të marrin informacione rreth asaj që shfaqin në kamera. .

Përditësimet e Android përfshijnë gjithashtu kontrolle të reja për Spotify, të quajtura Spotify Connect, në mënyrë që përdoruesit të mund të kalojnë pa probleme nga pajisja në pajisje, si kalimi nga kufjet në altoparlantë. E njëjta veçori ishte tashmë e disponueshme për shërbimin YouTube Music dhe meqenëse tani po vjen në Spotify, mund ta shohim në aplikacione të tjera transmetimi në të ardhmen.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img