E enjte, 18 Korrik, 2024
spot_img

​Microsoft tejkalon Apple në vlerën e tregut

- Advertisement -spot_img

Microsoft ka arritur vlerën e saj 3 trilion dollarë të premten dhe tejkaloi Apple si kompaninë publike më të vlefshme në botë për nga kapitalizimi i tregut.

Çmimi i aksioneve të kompanisë me bazë në shtetin e Uashingtonit po tregtohej me 405.97 dollarë për aksion për një fitim ditor prej 0.27% në orën 12:05, në bursën e Nju Jorkut kur kapitali i tregut të kompanisë ishte 3.02 trilion dollarë.

Çmimi i aksioneve të Apple ishte 193.94 dollarë për aksion në atë kohë, me një humbje ditore 0.12%, ndërsa vlera e saj në treg ishte 3 trilion dollarë.

Kjo është hera e tretë që vlera e Microsoft tejkalon Apple pas së mërkurës dhe më 12 janar, por të dyja rastet ndodhën shumë shkurt.

Në orën 12.15, çmimi i aksioneve të Apple ra më tej në 193.74 dollarë për aksion, duke e zgjeruar humbjen e saj ditore në 0.22%. Aksionet e Microsoft tregtoheshin me 405.89 dollarë për aksion me një fitim prej 0.25% në atë kohë.

Për më pak se një muaj, Microsoft kishte çmimin e aksioneve në rritje pothuajse 8 për qind qe nga fillimi i këtij viti, pasi investitorët i shohin iniciativat dhe investimet e tij gjeneruese të inteligjencës artificiale si premtuese.

Apple, ndërkohë, fitoi vendin e parë në tregun e telefonave të zgjuar në Kinë për herë të parë në vitin 2023, sipas një raporti të enjten.

Kompania me bazë në Kaliforni kishte një pjesë rekorde të tregut prej 17.3% vitin e kaluar në tregun më të madh në botë të telefonave të zgjuar, njoftoi International Data Corporation.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,340AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,340AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img