Shqiptarët sigurojnë 30 deputetë në Parlamentin e Maqedonisë së Veriut

Sipas të dhënave të fundit të KSHZ-së nga përpunimi i rezultateve në 2395 nga 3480, koalicioni i LSDM-BESA prin me 36.76 për qind, i ndjekur nga VMRO-DPMNE me 36.02 për qind, BDI me 10.42 për qind, dhe koalicioni ASH-Alternativa me 8.47 për qind.

Në kampin shqiptarë kemi një rezultat me një diferencë prej rreth 2 % në nivel të përgjithshëm.

Shpërndarja e votave do të nxjerrë këto mandate:

BDI 12 deputetë
ASH – AAA 10 deputetë
Lëvizja BESA 4 deputetë
PDSH 2 deputetë

Këto të dhëna janë kalkuluar nga shtabi i njërës prej partive kryesore shqiptare. Por pritet konfirmimi i rezultateve të mandateve nga ana e KSHZ-së.

Artikulli paraprakZiadin Sela vendos flamurin kombëtar në Qeveri
Artikulli tjetërDigjet vetura e KSHZ-së që vinte nga Gostivari