E diel, 23 Qershor, 2024
spot_img

Ziadin Sela vendos flamurin kombëtar në Qeveri

- Advertisement -spot_img

Në tubimin përmbyllës të koalicionit Tash është koha në mes Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës të dielën para Qeverisë së Maqedonisë është vendosur flamuri shqiptar, kuq e zi. Fotografia është bë hit në internet dhe është shpërndarë edhe në shumë mediume në Kosovë, Shqipëri e gjetiu. Shqiptarët kanë dëshirê të kamotshme legalizimin e plotë të flamurit në Maqedoninë e Veriut, por kjo nuk është realizuar ende edhe pse është premtuar. Sipas ligjit aktual në Maqedoninë e Veriut, flamuri shqiptar mund të përdoret zyrtarisht por vetëm në komunat ku shqiptarët janë mbi 50 për qind dhe me dimenzione sa një e treta e flamurit shtetëror maqedonas.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img