Personat që dyshohen qe ndihmuan dhe i dinin planet e terroristit ne Vjenë (FOTO)

Pas sulmit terrorist në Vjenë që la katër të vdekur dhe mbi 20 të plagosur, deri tani ka pasur 15 arrestime.

Tetë prej tyre janë dënuar tashmë – duke përfshirë katër për terrorizëm të dyshuar dhe dy për vrasje në tentativë.

Kush dinte për planet e sulmit?

Kush e ndihmoi vrasësin e ISIS në sulm? Kush e dinte për planet e tij? Këto pyetje të ndezura duhet të sqarohen nga hetimet që gjithashtu çojnë jashtë vendit së bashku me Policinë Federale të SHBA, FBI.

Ndërkohë janë arrestuar 15 simpatizantë të Shtetit Islamik nga mjedisi i atentatorit 20-vjeçar.

Bashkëpunëtorët e mundshëm ndonjëherë luanin futboll së bashku në rininë e tyre.

Tetë prej tyre janë dënuar tashmë – përfshirë katër për terrorizëm të dyshuar dhe dy për vrasje në tentativë.

Për më tepër, një fanatik i Shtetit Islamik së shpejti duhet të dalë përpara gjykatësit.

Operacioni “Ramses” i planifikuar kundër islamikëve një ditë pas sulmit të tmerrshëm po shkakton gjithashtu bujë.

Artikulli paraprakMeta: Vlerësoj dorëheqjen e Thaçit nga posti i presidentit, besoj në pafajësinë e tij
Artikulli tjetërKëto janë akuzat individuale ndaj Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit