E shtunë, 22 Qershor, 2024
spot_img

Këto janë akuzat individuale ndaj Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit

- Advertisement -spot_img

Gjykata Speciale ka publikuar aktakuzën me plot 173 pika ndaj ish-krerëve të UÇK’së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi.

Në 172 pika akuzohen për krime të kryera si “organizatë e përbashkët kriminale”.

Ndërkohë në pikën 173 janë publikuar edhe krimet individuale mbi të cilat dyshohen ish-krerët.

173. Hashim THAÇI, Kadri VESELI, Rexhep SELIMI dhe Jakup KRASNIQI janë individualisht penalisht përgjegjës për:

Pika 1: PERSEKUTIMI mbi baza politike dhe / ose etnike, një KRIM KUNDËR HUMANITET, i dënueshëm sipas Neneve 13 (1) (h), 16 (1) (a) dhe 16 (1) (c) të Ligjit;

Pika 2: BURIMI, KRIM KUNDËR NJERZIMIT, i dënueshëm nën Nenet 13 (1) (e), 16 (1) (a) dhe 16 (1) (c) të Ligjit;

Pika 3: Arrestimi dhe ndalimi i paligjshëm ose arbitrar, një krim lufte, dënohet sipas neneve 14 (1) (c), 16 (1) (a) dhe 16 (1) (c) të ligjit;

Pika 4: AKTET E TJERA Ç’Njerëzore, një KRIM KUNDR NJERËZIMIT, i dënueshëm sipas neneve 13 (1) (j), 16 (1) (a) dhe 16 (1) (c) të Ligjit;

Pika 5: TRAJTIMI ÇNJEREZOR, një krim lufte, i dënueshëm sipas neneve 14 (1) (c) (i), 16 (1) (a) dhe 16 (1) (c) të Ligjit;

Pika 6: Tortura, një krim kundër njerëzimit, i dënueshëm sipas neneve 13 (1) (f), 16 (1) (a) dhe 16 (1) (c) të Ligjit;

Pika 7: Tortura, një krim lufte, i dënueshëm sipas neneve 14 (1) (c) (i), 16 (1) (a), dhe 16 (1) (c) të Ligjit;

Pika 8: Vrasja, një krim kundër njerëzimit, i dënueshëm sipas neneve 13 (1) (a), 16 (1) (a) dhe 16 (1) (c) të Ligjit;

Pika 9: Vrasja, një krim lufte, i dënueshëm sipas neneve 14 (1) (c) (i), 16 (1) (a), dhe 16 (1) (c) të Ligjit; dhe

Pika 10: Zhdukja e imponuar e personave, një krim kundër HUMANITET, i dënueshëm sipas Neneve 13 (1) (i), 16 (1) (a) dhe 16 (1) (c) të Ligjit.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img