E diel, 23 Qershor, 2024
spot_img

Një rapsod si Milaim Mezini

- Advertisement -spot_img

Të jesh rapsod në vitet e herrshme është vlerë kombëtare mbase vetëm nëpërmjet këngës është ruajtur historia e shqipëtarëve.

Çiftelia që sot konsiderohet instrument popullor i shqiptarvë ka qenë një pushkë për armikun që gjithmon ka sulmuar fshehurazi nga regjimi.

Rapsodi Milaim Mezini tregon për fillimet e karierës së tij dhe për vështirësitë e kultivimit të këngës folklorike.

I lindur më 30.04.1959 në fshatin Biçec-Kaçanik, muzikën e kishte jo vetëm pasion por edhe trashëgimi familjare. Mbi 15 vite këndon në grup me Mahmut Feratin dhe Baki Bakiun mirëpo si duet Milaimi dhe Mamuti debutojnë në publik që u pëlqyen tejmase dhe këngët e tyre sot e kësaj dite këndohen nga këngëtarë të rij.

Mahmut Ferati dhe Milaim Mezini

Autorë i mbi 400 këngëve, të zhanreve të ndryshme, duke shkruar dhe kompozuar shumë këngë edhe për këngëtarët tjerë. Pas luftës së Kosovës ai vazhdoi krijimtarinë e tij duke ju përkushtuar atyrë që dhanë jetën për liri – dëshmorët e kombit që ju ka kushtuar mbi 150 këngë ki disa prej tyre i ka kënduar vet ndërsa shumicën e tjetër i ka krijuar për këngëtarë të tjetë.

Përveç këngëve patriotike dhe popullore ai ka realizuar edhe mbi 100 këngë të shkruara për fëmijë.

Milaim Mezini – Molla e kuqe

/Gurra.mk

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img