E premte, 21 Qershor, 2024
spot_img

Mbretëria e Bashkuar dërgon një anije luftarake në Karaibe.

- Advertisement -spot_img

Marina e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi të enjten se po dërgon një anije luftarake në Karaibe, me një qëllim të dyfishtë: të mbështesë territoret e saj jashtë shtetit gjatë sezonit të stuhisë, por, nëse është e nevojshme, gjithashtu të forcojë përpjekjet e vendit kundër coronavirusit.

Franca kishte bërë një njoftim të së njëjtës natyrë më 26 mars. Ky shtet do të dërgojë një anije në zonën ku ndodhen Antilet franceze dhe Guiana franceze.

Dërgesa e Mbretërisë së Bashkuar vjen një ditë pasi Shtetet e Bashkuara njoftuan një vendosje të madhe të anijeve në zonë, si pjesë e një operacioni antidrogë të përqendruar në lidhjet e regjimit Venezuelës me trafikun e drogës.

Në mënyrë të veçantë, Marina e Mbretërisë së Bashkuar dërgon anijen ndihmëse RFA Argus, një anije mbështetëse shumë qëllimesh që mund të funksionojë si një spital lundrues dhe gjithashtu si një anije mallrash.

Anija 28,000 tonëshe, është një anije e madhe që operohet nga një ekuipazh prej 130 marinarësh.

Megjithëse është një anije mbështetëse e përdorur kryesisht në logjistikë ose kujdes ndaj aksidenteve, ajo është e armatosur me armë të rënda dhe ka hapësirë ​​dhe sistem për të strehuar deri në gjashtë helikopterë.

Sipas një deklarate zyrtare nga qeveria britanike, vendosja e Argus ishte planifikuar tashmë të ndihmonte në sezonin e stuhisë, por tani ajo ka ndryshuar misionin e saj për të ndihmuar pacientët me Covid-19.

“Ekuipazhi i RFA Argus do të përmbushë sfidën”, tha kapiteni Terence Barke në një deklaratë.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img