Në Nju Jork presin në radhë jashtë spitalit për të bërë testin e Covid-19.

Coronavirusi po vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara me shejtësi të madhe, e sidomos një përparim të madh e ka në shtetin e Nju Jorkut.

Tashmë ky shtet amerikan ka afërsisht 100 mijë të infektuar dhe mbi 2,500 të vdekur.

Tashmë spitalet atje janë të mbipopulluara, jo vetëm nga njerëzit e sëmurë, por edhe të tjerët që vetë po kërkojnë të bëjnë testin e Covid-19.

“Mendoj se është më mirë të heqësh qafe dyshimin, dhe nëse e ke atë, përballesh me të dhe përpiqesh të përparosh”, thotë Juan Pablo Cachajo, i cili erdhi të testohej pasi mori kishte dhimbje të fytit dhe hundët i rridhnin.

Artikulli paraprakIshte raportuar se është prekur me COVID-19, lajmërohet Javier Solana: Jam në spital, po ndihem shumë mirë.
Artikulli tjetërMbretëria e Bashkuar dërgon një anije luftarake në Karaibe.