E diel, 21 Prill, 2024
spot_img

Kina me anije speciale për të parandaluar shpërndarjen e virusit korona

- Advertisement -spot_img

“Anija e Urgjencës Mjekësore Mjekësore”, e cila do të jetë në gjendje të trajtojë rastet e koronavirusit dhe pacientëve me sëmundje të ngjashme ngjitëse të frymëmarrjes, u krijua nga Instituti 701 i Korporatës së Ndërtimit të Anijeve të Kinës, një njësi kërkimore e bazuar në Ëuhan – zero terren i shpërthimit.

Anija duhet të merret në mënyrë efektive me sëmundje infektive të panjohura, si Covid-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi i ri”, me një protokoll të ri të mbrojtjes mjekësore dhe rregullimin e personelit, materialeve, karburantit, ventilimit, mbeturinave dhe ujërave të zeza.

Kina ka vetëm një anije spitalore, Daishandao 14,000 ton, e cila operohet nga Marina e Ushtrisë erationlirimtare të Popullit dhe përdoret kryesisht për misione humanitare jashtë shtetit nën emrin “Arka e Paqes”.

Daishandao ka rreth 300 shtretër, përfshirë 20 për kujdes intensiv dhe 10 për karantinë, por përqendrohet në shërbime mjekësore konvencionale për sëmundje jo infektive dhe lëndime, pa aftësi specifike për sëmundje ngjitëse.

“Anija e re, e ndërtuar dikur, do të jetë në gjendje të sigurojë ndihmë mjekësore jashtë vendit gjatë një epidemie, si dhe të përdoret për evakuime. Dizajni i funksioneve të tij karantinë gjithashtu mund të modulizohet dhe të kthehet përsëritet në anije luftarake kineze”, tha Song Zhongping, një komentues i çështjeve ushtarake me bazë në Hong Kong.

“Karakteristika kryesore e anijes do të jetë aftësia e tij karantine për të parandaluar infeksioni,” tha Song.

“Unë mendoj se në të ardhmen, anijet luftarake do të shtojnë modulet e parandalimit të sëmundjeve ngjitëse. Në rastin e një shpërthimi të sëmundjes infektive në det, pacientët mund të futen në modulin e karantinës për të parandaluar përhapjen e mëtejshme. “

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img