E mërkurë, 24 Prill, 2024
spot_img

Bilanci i viktimave, vdekjet nga coronavirusi në botë tejkalojnë numrin 70,000.

- Advertisement -spot_img

Numri i vdekjeve të konfirmuara në botë nga coronavirusi ka tejkaluar 70,000 dhe aktualisht është në 70,446 dhe një total prej 1,286,229 njerëz u sëmurën.

Për sa i përket vdekjeve, Italia është ende në gjendje të rëndë, me 15,887 njerëz të vdekur deri më tani.

Gjithsej u infektuan 128,948 persona, nga të cilët 91,226 u shëruan. Rajoni më i prekur është Lombardia dhe një numër i madh i profesionistëve të infektuar të kujdesit shëndetësor janë raportuar në atë vend.

Pason Spanja me 13,055 të vdekur. Një total prej 135,032 u infektuan, nga të cilët 40,437 u shëruan. Në 24 orët e fundit, 637 njerëz kanë vdekur në këtë vend.

SHBA renditet e treta me 9,633 vdekje të konfirmuara. Gjithsej 337,072 njerëz u sëmurën dhe 17,977 u shëruan. Më shumë se 1,000 njerëz kanë vdekur në 24 orët e fundit.

Goditja më e fortë është Nju Jork, me 123,018 të infektuar dhe 4,159 të vdekur.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka njoftuar se më e keqja nuk ka ardhur ende. Ai gjithashtu nuk pranoi të mbante maskë dhe vuri në dukje se bartja e maskës ishte “vullnetare”.

Në Francë, 8,078 njerëz vdiqën, ndërsa gjithsej u infektuan 92,839, teksa 68,578 njerëz u shëruan.

Britania e Madhe ka 4,934 të vdekur dhe 47,806 janë infektuar. Është interesante se deri më tani, vetëm 135 persona janë raportuar të jenë shëruar.

Kryeministri britanik Boris Johnson u pranua në spital mbrëmë pasi simptomat e coronavirusit vazhduan për 10 ditë.

Në këto pesë vende, 51,587 njerëz vdiqën, ose më shumë se dy të tretat e viktimave totale të botës. 

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img