E diel, 14 Korrik, 2024
spot_img

Evropa drejt ‘çlirimit’ nga coronavirusi? Vende si Austria, Danimarka dhe Gjermania tanimë kanë publikuar ‘planet e hapjes’

- Advertisement -spot_img

Ndërsa Britania e Madhe dhe Amerika po fillojnë të hartojnë plane për jetën pas bllokimit, ata mund të kërkojnë frymëzim nga vendet evropiane ku kriza e coronavirusit tashmë ka treguar shenja të kulmit.

Kështu, sipas Daily Mail, përcjell Telegrafi, Austria sot u bë vendi i parë që vendosi plane të hollësishme për përfundimin e bllokimit, me dyqane të vogla që rihapen më 14 prill dhe ato më të mëdha në 1 maj.

Ndërsa Danimarka gjithashtu planifikon të fillojë heqjen e kufizimeve pas Pashkëve, por dëshiron që njerëzit të “punojnë në një mënyrë më të kontrolluar” për të shmangur grumbullimin në trena dhe autobusë.

Ndërkohë, Gjermania është e gatshme të rihapë shkollat në baza rajonale dhe të lejojë një numër të kufizuar njerëzish në restorante nëse shkalla e infeksionit mbetet mjaft e ulët.

Gjithashtu, në Itali, e cila ka qenë nën mbyllje më të gjatë se çdo vend tjetër evropian, zyrtarët po flasin për një ‘fazë të dytë’ ku shoqëria mëson të ‘jetojë me virusin’ duke veshur maska dhe duke bërë më shumë teste.

Po sipas DailyMail, Italia dhe Gjermania janë ndër vendet që shikojnë “ndjekjen e telefonave inteligjentë”, të cilat mund t’i ndihmojnë për të “kapur shpërthimet e mundshme” pa i futur të gjithë në bllokim.

Të gjitha këto vende, së bashku me Spanjën, kanë parë shenja të përmirësimit në shifrat e tyre të fundit, të cilat ofrojnë shpresë se kriza ka kaluar kulmin e saj.

Ai moment mbetet akoma për të ardhur për Britaninë dhe Amerikën, të cilat po përgatiten për një javë “më të zjarrtë”.

Sidoqoftë, zyrtarët shëndetësorë në të gjithë Evropën paralajmërojnë se jeta nuk mund të kthehet ‘nga 0 në 100’ menjëherë dhe shumë masa bllokimi do të qëndrojnë në vend për disa javë të tjera të paktën.

Spanja planifikon më shumë teste dhe një rikthim të pjesshëm në punë

135.032 raste të konfirmuara, 13.055 vdekje

Numri i përditshëm i infeksionit të Spanjës ka rënë ndjeshëm nga kulmi i tij, dhe rritja e sotme prej 3,3 për qind, më e vogla deri më tani.

Spanja ka qenë në mbyllje që nga 14 marsi ndërsa lufton me njërën nga shpërthimet më të këqija në botë, me gjithsej ngarkesat e mëparshme tani më të larta se në Itali.

Sidoqoftë, shkalla e infeksioneve të reja ka rënë në një rekord të ulët, duke ofruar shpresë se masat po funksionojnë, përcjell Telegrafi.

Kryeministri Pedro Sanchez ka thënë se disa kufizime ekonomike mund të hiqen pas Pashkëve, duke lejuar disa njerëz në punë jo thelbësore të kthehen në punë.

Sidoqoftë, dyqanet, baret dhe restorantet do të qëndrojnë të mbyllura dhe shumë masa bllokimi ka të ngjarë të zgjasin përtej afatit të tyre aktual të 26 prillit.

Austria do të rihapë dyqanet, por do t’i mbajë të ndaluara tubimet publike

12,008 raste, 220 vdekje

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz u bë sot lideri i parë evropian që dha data specifike për përfundimin e masave të bllokimit.

Kurz tha se qëllimi ishte të linte dyqanet më të vogla të rihapeshin sa më shpejt në 14 prill, me hapjen e më të mëdhave dhe qendrave tregtare më 1 maj, nëse gjithçka shkon mirë.

Konsumatorëve do t’u kërkohet të mbajnë maska kur dyqanet rihapen, duke zgjatur një kërkesë e cila tashmë vlen për supermarkete. Maska gjithashtu do të jetë e detyrueshme në transportin publik.

Ndërsa hotelet dhe restorantet mund të fillojnë të rihapen në mes të majit, me një vendim më vonë këtë muaj.

Shkollat do të qëndrojnë të mbyllura deri në mes të majit dhe ngjarjet publike do të qëndrojnë të ndaluara deri në fund të qershorit, tha Kurz.

Ministria e Shëndetësisë e Austrisë thotë se shkalla e infeksioneve të reja ka rënë ndjeshëm, dhe Kurz dëshiron të “kthehet gradualisht dhe me kujdes në normalitet pas Pashkëve” për sa kohë që “ne të gjithë mbetemi të disiplinuar gjatë javës së Pashkëve”.

Nëse numrat përkeqësohen përsëri, qeveria “gjithmonë ka mundësinë të vendosë masat” dhe të rivendosë kufizimet, tha ai, përcjell Telegrafi.

Danimarka dëshiron që rikthimi ‘i mprehtë’ në punë si kufizim të lehtësohet pas Pashkëve

4,647 raste, 179 vdekje

Danimarka ka qenë në bllokim që nga 11 marsi, por dëshiron të fillojë heqjen e masave pas Pashkëve nëse nuk ka ndonjë rritje të rasteve të reja.

Në një intervistë me DK mbrëmë, kryeministrja Mette Frederiksen tha se qeveria po shpresonte për një ‘rihapje graduale, të kontrolluar dhe të qetë të Danimarkës’.

Ajo sugjeroi që njerëzit të mund të shkonin për të punuar ‘në një mënyrë’ për të shmangur turmat e tepërta në transportin publik.

Gjermania planifikon të hap shkollat, dyqanet dhe restorantet – nëse shkalla e infeksionit mbetet e ulët

95.391 raste, 1.434 vdekje

Numri i përditshëm i vdekjeve në Gjermani ra ndjeshëm në 92 sot pasi tregoi më parë shenja të kulmit.

Gjermania ka përcaktuar planet për të hequr kufizimet për aq kohë sa shkalla e infeksionit mbetet nën 1. Kjo do të thotë se çdo pacient mesatarisht infekton më pak se një person tjetër.
Nëse kjo arrihet, shkollat mund të rihapen në baza rajonale, dyqanet mund të hapnin dyert e tyre dhe restorantet mund të hapeshin me një kufi në numrin e njerëzve në ambientet e mbyllura.

Planet ishin të përcaktuara në një dokument të ministrisë së brendshme, i cili gjithashtu thotë se maskat mund të bëhen të detyrueshme në çdo ndërtesë publike ose në trena dhe autobusë, përcjell Telegrafi.

Gjermania është gjithashtu midis vendeve që sugjerojnë që testet e antitrupave mund të sinjalizojnë një rrugëdalje nga bllokimi, duke lejuar njerëzit me imunitet të largohen nga shtëpia.

Këto të ashtuquajtura ‘pasaporta imuniteti’ mund të lejojnë njerëzit të kthehen në punë dhe të udhëtojnë nëpër Gjermani pa frikë se do të përhapin virusin.

Një institut gjerman po zhvillon një aplikacion që do të mundësonte që afërsia dhe kohëzgjatja e kontakteve midis njerëzve të ruhen për dy javë në telefonat në mënyrë anonime dhe pa përdorimin e të dhënave për vendndodhjen.

Kancelarja Angela Merkel ka thënë se do të rekomandojë përdorimin e aplikacioneve për ndjekjen nëse testet mbi to rezultojnë të suksesshme. 

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,330AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,330AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img