E diel, 14 Korrik, 2024
spot_img

Strategjia e habitshme holandeze për të luftuar Covid-19 – shumë e ndryshme nga e shumicës së vendeve në botë!

- Advertisement -spot_img

Holanda është vendi i 12-të me numrin më të madh të rasteve të konfirmuara me Covid-19 në botë, megjithëse vetë Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik (RIVM) pranon se ka më shumë të infektuar se 16 mijë. Arsyeja është se është ndër kombet evropiane me testet më të pakta. Në fakt, kur shikoni numrin e vdekjeve është i teti, me 1.651.

Disa teste, të cilat bëhen vetëm për pacientët e shtruar në spital dhe personelin shëndetësor, janë një nga arsyet pse shkalla e vdekshmërisë së Covid-19 është veçanërisht e lartë në një nivel statistikor: është më shumë se 9%, i njëjti nivel në Spanjë. Ajo tejkalohet vetëm nga Italia, ku arrin në 12 për qind.

Shkalla e vdekshmërisë së virusit, e cila merr si referencë të gjithë popullsinë, është shumë më e ulët se në Itali dhe Spanjë.

Në Holandë është 9 nga çdo 100,000 njerëz, kur në Spanjë është 25 dhe në Itali është 24. Por është dukshëm më i lartë se në vendet e tjera evropiane, siç është Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar.

Sidoqoftë, numrat që në shumë shoqëri të tjera do të shkaktonin panik, në Holandë trajtohen me qetësi të mahnitshme.

Qeveria e liberalit Mark Rutte ishte një nga të fundit në kontinent që nxori masa izolimi, dhe ato që aplikoi janë ndër më pak kufizueset. Shumë biznese janë akoma të hapura, njerëzit janë të lirë të shkojnë jashtë me grupin e tyre familjar dhe madje mund të shkojnë në shtëpitë e njerëzve të tjerë.

Nga ana tjetër, edhe pse spitalet po arrijnë kufirin e kapacitetit të tyre, ato ende nuk janë ‘shembur’ ende, siç po ndodh diku tjetër.

Pjesërisht, kjo ndodh sepse autoritetet po punojnë për të rritur numrin e shtretërve. Por kjo është edhe për shkak se ekziston një qasje e ndryshme ndaj krizës shëndetësore.

Ditët e fundit, një shpjegim disi i papërpunuar i këtij fenomeni ka qarkulluar në disa media dhe në rrjetet sociale.

Ideja do të ishte që holandezët janë qenie çnjerëzore që kujdesen vetëm për ekonominë, kështu që ata vendosën të sakrifikojnë të moshuarit, të cilët do të liheshin të vdisnin në shtëpitë e tyre, të braktisur.

“Karantinë e zgjuar”

“Realiteti është se në të ardhmen e afërt, shumica e popullatës holandeze do të infektohet me virusin … Ne mund të frenojmë përhapjen dhe në të njëjtën kohë të ndërtojmë imunitet grupor në një mënyrë të kontrolluar”, tha kryeministri Mark Rutte në një fjalimi televiziv më 16 mars.

Ideja e “imunitetit kolektiv” tashmë ishte përshkruar nga homologu i tij britanik, Boris Johnson.

Qasja nuk është e çmendur në aspektin teorik. Hipoteza është se një mbyllje totale e popullsisë do të ketë pasoja shkatërruese për ekonominë, dhe kur të hiqen masat, do të ekzistonte rreziku i një shpërthimi të ri, pasi pak kush do të ishte imun ndaj virusit.

Nëse, nga ana tjetër, grupet në rrezik mbrohen dhe të rinjtë lejohen të infektohen, me kalimin e kohës, imuniteti kolektiv mund të zhvillohet.

Problemi me këtë strategji është se coronavirusi është aq ngjitës, saqë, brenda një kohe të shkurtër, mund të dërgojë mijëra në spitale dhe madje të vrasë edhe të rinj, edhe pse mosha mesatare e të vdekurve është rreth 80-vjet.

Për më tepër, epidemiologët arritën në përfundimin se do të kishte shumë më pak vdekje nëse kërkoheshin masa më të rrepta.

“Qeveria zgjodhi atë që e quajti një “karantinë inteligjente”.

Kjo është një qasje më graduale, e bazuar në prova, që varet shumë nga besimi se njerëzit do të ndjekin rekomandimet vullnetarisht”, shpjegoi Daniel H. de Vries, profesor i antropologjisë shëndetësore në Institutin e Amsterdamit për Shëndetësi dhe Zhvillimi.

Dallimet me karantinat italiane ose spanjolle janë akoma të dukshme.

Personat që nuk mund të punojnë nga shtëpia janë të autorizuar të ndjekin punën e tyre. Ju mund të shkoni për shëtitje dhe stërvitje, megjithëse jo në një grup. Madje është e mundur të shkosh në një shtëpi tjetër për një takim, për aq kohë sa nuk ka më shumë se tre persona dhe është e mundur të mbash distancën e rekomanduar.

Një konceptim tjetër i jetës dhe vdekjes

Nga 1.651 vdekjet nga coronavirusi të konfirmuara që nga e mërkura, vetëm 200 kishin ndodhur në dhomat e kujdesit intensiv, sipas Instituti Kombëtar holandez për Shëndetin Publik dhe Mjedisin.

Këto të dhëna janë thelbësore për të kuptuar pse, përkundër numrit të madh të vdekjeve, spitalet nuk janë mbushur ende në Holandë, megjithëse po arrijnë kufirin e disponueshmërisë së tyre, e cila po zgjerohet nga qeveria përballë urgjencës.

Rreth 58.1% e të vdekurve janë 80-vjeç ose më të vjetër, por në mesin e të shtruarve në spital vetëm 21% janë mbi 80-vjeç.

Këto shifra janë kryesisht për shkak të faktit se shumë të moshuar që sëmuren dhe vuajnë nga komplikimet nuk duhet të shtrohen në spital, por përkundrazi vdesin në shtëpi pleqsh.

Ky fenomen bëri që shumë njerëz të akuzojnë holandezët se janë çnjerëzor dhe për përçmimin e të moshuarve.

Por kjo nuk është ajo që ndodh me të vërtetë. Në radhë të parë, sepse nuk është se ata lejohen të vdesin, por në shumicën e rasteve janë vetë pacientët ata që preferojnë të mos transferohen në spital.

Në Holandë secili individ ka lirinë të vendosë plotësisht për jetën e tij, kjo është pjesë e rrënjëve të respektimit të lirisë personale në kulturën holandeze.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,330AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,330AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img