E premte, 21 Qershor, 2024
spot_img

Italia afër “pikës së thyerjes”

- Advertisement -spot_img

Katër javë në një bllokim mbarëkombëtar, shumë pak italianë janë akoma duke kënduar nga ballkonet e tyre ose duke “rrahur” tenxhere dhe tiganë në shenjë solidariteti. Në vend të kësaj, flamujt u ulën në gjysmështizë, duke nderuar mbi 15 mijë të vdekurit nga Covid-19, përfshirë mjekë, infermierë dhe profesionistë të kujdesit shëndetësor, të cilët kanë vdekur që nga 23 shkurti.

Bllokimi, i cili fillimisht ishte planifikuar të përfundonte të premten, më 3 prill, tani është shtrirë përtej festës së Pashkëve, dhe italianët nga veriu në jug po i afrohen një pike thyerje ashtu si masat drakoniane kanë filluar të tregojnë shenja të ndalimit të përhapjes së Covid- 19, shkruan CNN.

Më shumë se 10,000 punonjës të kujdesit shëndetësor në provincat veriore janë infektuar nga virusi, sipas Federatës Italiane të Doktorëve, pasi mungesa e mjeteve të duhura mbrojtëse bëri që doktorët të infektohen brenda ambienteve të kujdesit shëndetësor, dhe ky ishte një kontribues në përhapjen e Covid-19.

Disa nga strukturat më të mira shëndetësore në të gjithë Evropën janë në veri të Italisë, por ato u mbushën me numrin e madh të pacientëve që ishin infektuar me Covid-19, që kanë nevojë për kujdes urgjent.

Sikur të fillonte infeksioni në rajonet më të varfra të jugut, të cilat nuk kanë të njëjtën infrastrukturë të fortë, askush nuk e diskuton se kriza do të ishte edhe më e keqe.

Por rajonet jugore po përpiqen me forcat e tyre gjithashtu. E ashtuquajtura “mezzogiorno” është ajo ku bazohen qendrat e sindikatës së krimit të organizuar dhe ku papunësia qëndron rreth 20% për të rriturit dhe deri në 50% për ata nën 24 vjeç gjatë kohës më të mirë të punës, sipas shifrave të Institutit Kombëtar të Statistikave Italiane (ISTAT).

Me një pjesë të madhe të popullsisë jugore që punojnë në të ashtuquajturën “ekonomi e zezë” jashtë letrave, një segment i tërë njerëzish humbën vendet e punës për të cilat ata nuk mund të kërkojnë ligjërisht përfitime të papunësisë. Ata që kanë punë të ligjshme u është dhënë një shteg për të kërkuar pezullimin e disa faturave, por punëtorët e ekonomisë së zezë – prej të cilëve ka rreth 3.7 milionë, sipas ISTAT – nuk kanë një prizë të tillë për lehtësim.

Pothuajse çdo dyqan ushqimesh në Itali tani ka një karrocë në pjesën e përparme, ku njerëzit që kanë sende ushqimore me bollëk, inkurajohen të dhurojnë sende për ata që nuk kanë. Në blloqet e apartamenteve në të gjithë vendin, ka raporte të vazhdueshme për paketa të mbushura me sende ushqimore para dyerve të njerëzve që kanë humbur punën e tyre.

Një zyrtar i zbatimit të ligjit në Palermo dhuroi gjithë pagën e tij mujore, rreth 2.100 dollarë, për të blerë sende ushqimore për të gjithë në një dyqan ushqimesh në të cilin ishte në javën e kaluar, konfirmoi policia e Palermo për CNN.

Por, për të gjithë dhembshurinë e përzemërt që ky virus ka frymëzuar, ka të paktën po aq shenja shqetësuese që, ndërsa pandemia ulet, më e keqja mund të ndodhë akoma.

Policia në provincën jugore të Puglia thotë se një kamion për shpërndarjen e ushqimit ishte rrëmbyer në autostradën kryesore pranë qytetit të portit të Barit javën e kaluar, konfirmoi policia e Barit për CNN.

Shoferi nuk ishte lënduar, por kur u gjet kamioni, çdo send i vetëm ishte zhdukur. Shumë dyqane ushqimore tani kanë roje sigurie përpara kur mallrat e reja shkarkohen për t’i ndaluar njerëzit të vrapojnë për të rrëmbyer furnizimet themelore si kutitë e makaronave dhe kanaçe me domate.

Disa ditë pas rrëmbimit të Puglia, policia u thirr pasi 20 vetë mbushën karrocat e tyre në një supermarket Lidl në Palermo në ishullin e Sicilisë dhe nuk pranuan të paguanin. Koloneli Michele Monti iu përgjigj thirrjes dhe i tha CNN-it, se ndërsa e shikonte atë si një “incident të izoluar” mesazhi ishte i qartë. “Nëse kjo situatë vazhdon pa ndihmën e qeverisë, ne nuk do të jemi në gjendje t’i ushqejmë fëmijët tanë”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Incidenti përfundoi paqësisht. “Nuk ishte e dhunshme dhe 20 njerëzit mbushën karrocat e tyre thanë që nuk donin të paguanin, kështu që ne kemi ndërhyrë dhe ata me qetësi u larguan pa ushqim”, i tha Monti CNN.

“Ne këtu në Palermo gjithashtu u aktivizuam pas kësaj. Ne e dinim se shumë njerëz, për dinjitetin e tyre, nuk do të kishin kërkuar ndihmë, por ata duket se kanë shumë nevojë”.

Kryetari i bashkisë së Palermos, Leoluca Orlando i tha CNN se ai ka bërë kërkesë ndaj qeverisë në Romë për “të ardhura për mbijetesë” për t’u dhënë qytetarëve.

Orlando tregon një numër grupesh private në Facebook, përfshirë atë të quajtur Revolucioni Kombëtar, tani duke bërë thirrje për protesta masive në rrugë dhe ndarjen e detajeve në lidhje me dyqanet që mund të vidhen më lehtë.

“Mafia po ndez flakët dhe së shpejti do ta ndezë këtë zjarr”, i tha ai CNN-it. “Ne duhet ta shuajmë atë përpara se të çojë në dhunë”.

Në një postim të fundit nga grupi i Revolucionit Kombëtar, vigjilentë anonimë u bëjnë thirrje të gjithëve që të mblidhen në rrugët e Palermos për të protestuar se qiratë, hipotekat dhe faturat e tjera të shërbimeve nuk janë pezulluar për ata që punojnë në ekonominë e zezë.

Ndërsa presioni nga pandemia qetësohet në veri, ekzistojnë akoma shqetësime se mund të shpërthejë në jug, nëse njerëzit e pakënaqur fillojnë të sfidojnë bllokimin në numër më të madh, gjë që do të shtonte edhe më shumë mjerimin në një situatë tashmë të mjerueshme për të gjithë.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img