E mërkurë, 24 Prill, 2024
spot_img

NASA konfirmon: Ka ujë në Hënë

- Advertisement -spot_img

NASA konfirmoi se ka ujë në Hënë. Lajmi u bë më dije në një deklaratë, e cila shënon një kthesë të fortë për misionet e ardhshme në hapësirë.

Sipas dy studimeve të botuara në Nature, teleskopi i Sofjes ka zbuluar pa mëdyshje molekulën e ujit.

Universiteti i Kolorados vlerëson se më shumë se 40,000 kilometra katrorë të sipërfaqes hënore mund të bllokojnë ujë, i cili “fshihet” në formën e akullit në zgavra të vogla.

Kërkimet e mëparshme kishin treguar praninë e mundshme të lëngut të jetës në sipërfaqen hënore, veçanërisht pranë Polit të Jugut, por instrumentet e përdorura nuk lejonin të dallohej nëse sinjali i marrë vinte nga molekula H2O ose nga hidroksili (OH) i lidhur me mineralet.

Teleskopi i Sofjes, ka zgjidhur misterin duke analizuar spektrin e Hënës në një gjatësi vale prej 6 nanometrash, në të cilën uji nuk mund të ngatërrohet me asgjë tjetër.

Rezultatet e analizave tregojnë se në gjerësitë më jugore uji është i pranishëm me bollëk (rreth 100-400 pjesë për milion), ndoshta i sekuestruar në matrica qelqi ose shkëmbore.

“Kjo na tregon se Hëna mund të jetë më pak e thatë nga sa pritej por nuk është ende e mundur të përcaktohet sa ujë ka dhe sa është i përdorshëm ai. Por sigurisht që ky zbulim do të na ndihmojë të planifikojmë më mirë misionet e ardhshme”, theksoi Enrico Flamini, presidenti i Shkollës Ndërkombëtare të Kërkimit për Shkencat Planetare.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img