Maqedoni: Do të hiqet ndalesa për eksportin e miellit.

Ndalimi i eksportit të miellit që u vendos për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme do të hiqet, kështu vendosi Ministria e Ekonomisë pas takimit me punëtorët e prodhuesit e miellit.

Sipas ministrit Kreshnik Bekteshi, vendimi u mor pasi është vlerësuar se industria vendore e miellit për momentin është në gjendje shumë të mirë dhe se ka rezerva të mjaftueshme në mullinj private dhe në rezerva shtetërore, derisa nuk ka ndalesë për import të grurit në rrethinë.

Sipas tij vendimi për eksportimin e miellit tashmë është në përgatitje dhe pritet të miratohet në seancën e ardhshme të qeverisë.

“Sipas të gjitha të dhënave, industria e mullirit po punon shkëlqyeshëm për momentin .Ka mundësi të ndryshojmë vendimin për ndalimin e eksporteve të miellit që u vendos për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme”, tha Bekteshi.

Artikulli paraprakMaqedoni, edhe këtë fundjavë ora policore do të nis nga ora 16:00.
Artikulli tjetërAngellovska: Mjetet më të shpejta që i presim janë nga FMN.