E diel, 21 Prill, 2024
spot_img

Lamborghini planifikon modelin e katërt

- Advertisement -spot_img

Lamborghini tashmë e di se si do jetë modeli i tyre i katërt.

Prodhuesi luksoz i automobilave italian regjistroi rezultatet më të mira në historinë e tij, duke iu afruar objektivit të 8,000 automjeteve të shitura çdo vit.

Në vitin 2018, Lamborghini shiti 5,750 automjete, një rritje prej 51% krahasuar me 2017. Një rezultat i ngjashëm pritet gjatë këtij viti, pasi do të jetë e kompletuar me modelin Urus në ofertë.

Nëse shitjet vazhdojnë të rriten deri në mes të dekadës së ardhshme, Lamborghini planifikon një model të katërt në gamën e tij krahas Huracan, Aventador dhe SUV Urus.

Drejtori Stefano Domenicali njoftoi se Lamborghini po punon tashmë për një turne të madh me konceptin 2+2 ulëse.

Ai theksoi se në modelin e ri ende nuk duhet të llogaritet për shkak se Lamborghini ende nuk është i fortë dhe i qëndrueshëm për të investuar në makinën e katërt. Nëse prodhimi e lejon këtë, atëherë modeli i ri pritet të rrisë shitjet vjetore në 10.000 automjete, më shumë se sa Ferrari shiti në 2018 (9,251).

Po ashtu, Lamborghini planifikon të mbajë motorët atmosferikë V10 dhe V12 në ofertë për aq kohë sa të jetë e mundur, por me mbështetje hibride për të përmbushur standardet mjedisore.

Domenicali shtoi se Lamborghini planifikon të mbajë modelin Aventador edhe për dy vjet, pavarësisht se u prezantua tetë vjet më parë, pasi për momentin ka kërkesa të mëdha.

- Advertisement -spot_img
Artikulli paraprak
Artikulli tjetër

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img