E enjte, 18 Korrik, 2024
spot_img

“Karnevalet ilire” në Bozovcë, festë me histori 3 mijë vjeçare

- Advertisement -spot_img

Sot në Bozovcë të Tetovës po zhvillohet manifestimi tradicional “Karnavalet Ilire”, në shenjë të përfundimit të dimrit dhe fillimit të stinës së verës, në bazë të traditës së vjetër pagane ilire.

Këto karnevale filluan të organizohen pas një periudhe të gjatë ndërprerje nga viti 1981 deri në vitin 2009.
Karnavalet janë një formë tradicionale e festimit tek shqiptarët kalimin nga një stinë në tjetrën, e veçanta e karnavaleve ilire të Sharrit, sipas tyre është mënyra origjinale e organizimit që nuk ka kurrfarë ndikimi apo ngjashmërie me karnavalet që zhvillohen në trevat e tjera shqiptare.

/Gurra.mk/

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,340AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,340AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img