E mërkurë, 24 Prill, 2024
spot_img

iPhone 14 me lidhje satelitore

- Advertisement -spot_img

Apple zbuloi veçorinë e lidhjes satelitore të përfolur prej kohësh të quajtur Emergjenca SOS nëpërmjet Satelitit.

Kur shërbimi telefonik i një personi nuk funksionon, një mundësi e tillë supozohet t’i ndihmojë ata të komunikojnë.

Kompania tha se projektoi dhe ndërtoi teknologji specifike në mënyrë që pajisjet iPhone 14 të mund të lidhen me satelitët kur nuk janë afër një kulle tokësore. Duke i lejuar përdoruesit të drejtojnë pajisjen e tyre drejt një sateliti, të cilin telefoni do të ndihmojë në gjetjen e tij, përdoruesit do të jenë në gjendje të dërgojnë dhe marrin informacione për të marrë ndihmë urgjente.

Kompania tha se krijoi një mekanizëm të shkurtër të kompresimit të tekstit për të kondensuar mesazhet që kërkojnë rreth 15 sekonda për t’u dërguar nëse një përdorues ka një pamje të qartë të qiellit.

Apple deklaroi se ofruesit lokalë të shërbimeve do të informohen për nevojën për ndihmë.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,260AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img