E shtunë, 22 Qershor, 2024
spot_img

Juventusi kalon në çerekfinale me het-trik nga CR7

- Advertisement -spot_img

Juventusi ka arritur të kompletojë rikthimin e pabesueshëm ndaj Atletico Madridit duke u kualifikuar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve falë një fitore prej 3-0 para shikuesve të vet.

Juventusi ka zhvilluar një pjesë të parë shumë të bukur ndaj Atletico Madridit, duke e mbyllur në epërsi 1-0.

Fillimisht Juventusi shënoi që në minuta e para me Giorgio Chiellinin, por që u anulua për goditje dënimi ndaj portierit Jan Oblak.

Zonja e Vjetër nuk u ndal me sulme drejt portës së spanjollëve.

Ronaldo ishte i papërmbajtshëm, Foto: Tullio M. Puglia/Getty Images/Guliver

Goli erdhi në minutën e 27-të kur harkimin e Federico Bernardeschit e dërgoi në rrjetë Cristiano Ronaldo.

Juventusi edhe pas golit nuk u tërhoq dhe krijoi disa raste për golin e dytë, por pjesa e parë u mbyll me epërsi minimale.

Zonja e Vjetëre vazhdoi edhe pjesën e dytë me sulme dhe agresivitet të madh në sulm.

Një harkim i saktë i Joao Cancelos e gjeti Ronaldon që u shkëput në zonë për të shënuar me kokë për 1-1. U desh intervenimi i teknologjisë së vijës së golit për të pranuar këtë gol (48’).

Atletico nuk bënte asgjë në vazhdim të takimit kurse sulmet e Juventusit nuk u ndalën.

Ronaldo gëzohet bashkë me stadiumin, Foto: Tullio M. Puglia/Getty Images/Guliver

Fillimisht Mandzukic kishte një mundësi të artë të pa shfrytëzuar, ndërsa më pas u inkuadrua Moise Kean.

Shtët minuta pa përfunduar takimi ishte Kean ai që u gjet përballë portierit Oblak, por që nuk shndërroi në gol një rast ideal.

Më pas një solo epërtim fantastik i Bernardeschit e detyroi brenda zonës Gimenezin që të ndërhyrjë në formë të palejueshme, e që ndikoi që Bjorn Kuipers të akordojë penalti.

I saktë nga pika e bardhë u tregua Cristiano Ronaldo që e kompletoi hetrikun për 3-0 dhe gëzimin e madh në stadiumin Allianz të Torinos.

Deri në fund Atletico nuk pati asnjë mundësi të vetme shënimi dhe Juventusi me paraqitjen më të mirë në vitet e fundit arriti që të sigurojë triumfin dhe kualifikimin me rezultatin 3-0 në ndeshjen e dytë, e rezultat të përgjithshëm 3-2 pas dy ndeshjeve.

Juventusi kështu ka treguar karakter të madh para tifozëve të vet, kurse shorti për çerekfinalet hidhet të premten.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img