E shtunë, 22 Qershor, 2024
spot_img

Twitter i korrigjon postimet Trumpit, “mund të keqinformojnë“

- Advertisement -spot_img

Rrjeti social Twitter, për herë të parë, i etiketoi dy postime të presidentit amerikan, Donald Trump, si “të pabaza” dhe tha se ai po përhap pretendime të rreme.

Postimet e Trumpit “pretendojnë rrejshëm” se votat me postë do të sjellin “zgjedhje të falsifikuara”, tha Twitter.

Nën postimet e tij, kompania ka shkruar me të kaltër: “Sillni fakte për votat me postë”.

“Kontrolluesit e fakteve thonë se nuk ka prova se fletët e votimit me postë lidhen me mashtrim të votuesve”, tha Twitter.

Trump reagoi, duke e akuzuar kompaninë për “ndërhyrje” në zgjedhjet presidenciale të këtij viti në SHBA dhe tha se Twitter i bazon informacionet e tij në “lajme të rreme”.

“Twitter është duke e ngufatur plotësisht fjalën e lirë dhe unë, si president, nuk do ta lejoj që të ndodhë kjo”, shkroi Trump në Twitter.

Vendimi i kompanisë për të etiketuar postimin e presidentit vjen pasi ajo është vënë nën presion të shtuar për të mos lejuar përhapjen e lajmeve të rreme dhe llogaritë e rreme.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img