E shtunë, 22 Qershor, 2024
spot_img

Suedia po e trajton Coronavirusin “me seriozitet”

- Advertisement -spot_img

Udhëheqësi i Agjencisë suedeze për Shëndetin Publik, Johan Carlson ka mbrojtur qasjen e Suedisë ndaj pandemisë me koronavirus.

Në Suedi nuk ka izolim zyrtar, shkollat, restorantet dhe qendrat tregtare janë të hapura, qasje e cila e ka bërë këtë vend shënjestër për shumë kritika.

Megjithatë, në një konferencë për media, Carlson ka insistuar se shteti është duke e trajtuar virusin me seriozitet, duke përfshirë rekomandimet për distancim shoqëror dhe ndalim të grumbullimit të më shumë se 50 personave.

Ai po ashtu ka ngritur shqetësime për ndikimin e ashpërsimit të masave të izolimit në shëndetin mendor dhe atë fizik, si dhe për shkallën e dhunës familjare – duke thënë se nuk e ka parë të arsyeshme që njerëzve brenda t’iu kërkohet të dëgjojnë njoftimet në radio që të qëndrojnë brenda.

Shkencëtari ka thënë se strategjia e Suedisë është e menduar për periudhë afatgjate- ndoshta deri më 2022 nëse është nevoja – mirëpo ka shfaqur shpresën që secila ndalesë të hiqet para nisjes së pushimeve të verës, të cilat zakonisht nisin në fund të muajit qershor.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Suedia deri më tani ka regjistruar 13,216 të prekur dhe 1,400 viktima, si pasojë e koronavirusit të ri.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img