E diel, 14 Korrik, 2024
spot_img

Shpresat e reja të shahut

- Advertisement -spot_img

Turnetë më realiste të shahut për tu bërë kampion janë të ashtuquajturët turne Berger. Marrin pjesë një numër i vogël, por shahistë të zgjedhur ku të gjithë luajnë kundër të gjithëve. Në kushte të pandemisë këto turne rezultuan si një mundësi e shkëlqyer për të vazhduar jetëgjatësinë e shahut në Maqedoni. Siç paralajmëruam dy muaj më parë, ne vazhdojmë me turnetë e shahut për fëmijë të organizuara nga ShMP “Jahja Kemal” dhe k.sh. Gambit Aseko-SEE. Këtë herë morrën pjesë 37 fëmijë në 4 turne, të grupuar sipas më të fortëve.

Në turneun më të fortë Shpresat e reja të shahut deri në 1800 pikë vlerësimi, Jovanovski Teodor nga k.sh. Alkalod shfrytëzoi koncentrimin e pamjaftueshëm në lojë të favoritit Leonid Petreski nga Gambit Asseko-SEE dhe arriti të fitojë trofeun fitues dhe 180 pikë të tjera vlerësimi. Teodori është një nxënës i vitit të parë në ShMP “Jahja Kemal”, kështu që ai luajti si në teren shtëpiak. Ndërsa vendin e tretë e fitoi Lea Eftovska, duke theksuar se seriali i famshëm Queens Gambit në Netflix sidoqoftë ka ndikim në zhvillimin e shahut të grave në Maqedoni.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,330AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,330AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img