E enjte, 18 Korrik, 2024
spot_img

OBSH: Kosova të ndërmarrë hapa të shpejtë, situata me coronavirusin mund të përkeqësohet.

- Advertisement -spot_img

Drejtori ekzekutiv i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Michael Ryan, ka kërkuar nga shteti i Kosovës që të bëhet gati sa më shpejt për ta përballuar eskalimin e situatës me pandeminë COVID-19

Krerët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) kanë mbajtur sot konferencën e rregullt për gjendjen me virusin SARS-CoV-02 në botë.

Pas fjalës së drejtorit të përgjithshëm Dr. Tedros Adhanom, drejtuesit e OBSH-së janë përgjigjur në pyetjet e gazetarëve nga vende të ndryshme të botës.

Në këtë konferencë është pranuar edhe pyetja e gazetarit nga Gazeta Shneta,  i cili ua ka sqaruar krerëve të OBSH-së numrin e udhëtarëve të ardhur nga vendet endemike, numrin e të testuarve që ka arritur në rreth 1,300 dhe numrin e personave të konfirmuar pozitiv.

Në përgjigjen e tij, drejtori ekzekutiv i OBSH-së Michael Ryan, ka thënë se sistemi shëndetësor në Kosovë është ende në gjendje të vështirë.

Ai ka treguar se ka qenë në vendin tonë për disa muaj për të ndihmuar ndërtimin e sistemit.

“Kosova është një vend që ka dal prej një situate të vështirë dhe tani është duke i rindërtuar sistemit e ofrimit të shërbimeve. Kam qenë për disa muaj në Kosovë për të ndihmuar ndërtimin e sistemit shëndetësor”.

“Jam në dijeni për sfidat dhe vështirësitë që qytetarët e Kosovës janë përballur në vitet e fundit. Sistemi shëndetësor në Kosovë ka ende dobësi por ka shumë profesionistë të përkushtuar dhe shumë punëtor. Por duhet të sigurohemi se mbikëqyrja e rasteve është e mirë. Kosova duhet të ketë një sistem aktiv të detektimit të rasteve dhe të shtojë mundësitë për të përballuar situatën”, ka deklaruar Ryan, shkruan Gazeta Shneta.

Ai i ka bërë thirrje Kosovës që të ndërmarr hapa të shpejt për t’u përgatitur në rast se situata me koronavirus eskalon.

“Kosova dhe Shqipëria janë pas ujit, afër me Italinë, një prej vendeve më të prekura nga epidemia në botë dhe është shumë me rëndësi që vendet e Ballkanit, në veçanti Kosova duhet të ndërmarr hapa të shpejtë që të jetë e gatshme të përballojë situatën me virusin pasi mund të përkeqësohet. Për fund përshëndetjet më të ngrohta nga unë për kolegët në Kosovë”, është shprehur Ryan.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,340AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,340AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img