Numri i të infektuarve nga coronavirusi në SHBA arrin në 200,000.

SHBA ka raportuar më shumë se 200,000 raste nga coronavirusi, në bazë të shifrave të fundit nga Universiteti John Hopkins.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, numri i të infektuarve në total është 203,608, ndërsa Italia ka numrin e dytë më të lartë me më shumë se 110 mijë raste.

Bëhet e ditur se numri i të infektuarve në të gjithë botën ka shkuar në 911 mijë, 191 mijë persona janë shëruar, ndërsa 45 mijë të tjerë kanë ndërruar jetë.

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghrebreyesus, gjatë një konference në Gjenevë, ka thënë se është mjaft i shqetësuar për shkallën e vdekjeve dhe përhapjen e shpejtë të coronavirusit.

“Gjatë pesë javëve të fundit, ne kemi parë një rritje gati eksponenciale në numrin e rasteve të reja që ka arritur pothuajse në çdo vend, territor dhe zonë”, tha ai. 

Artikulli paraprakÇfarë do të thotë të jesh i infektuar me COVID-19: Pacientët tregojnë histori vuajtjesh, shprese dhe dëshpërimi.
Artikulli tjetërNjë foshnje ndërron jetë nga coronavirusi në SHBA, besohet të jetë viktima më e re.