E diel, 23 Qershor, 2024
spot_img

Maqedonia me rrogat e mjekëve dhe infermiereve gati si në Evropë, prej 800 deri mbi 2 mijë euro.

- Advertisement -spot_img

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe janë lavdëruar për rritjen e rrogave që janë bërë në sferën e shëndetësisë, nga qeverisja aktuale.

Në një postim të tyre ata kanë publikuar detaje se sa janë rritur rrogat nga dhjetori i 2017 deri në shkurt të 2020.

“Kemi formuar kapacitetet profesionale të punonjësve të shëndetësisë dhe kemi mundësuar që ata të ardhmen dhe karrierën e tyre ta shohin në vendlindje, në shëndetësinë tonë publike”, ka shkruar Zaev.

Sipas tij, deri në shkurt të 2020 janë rritur rrogat si vijon:

– 111.377 denarë apo afër 1.900 euro për mjekët specialistë,

– 122.810 denarë apo mbi 2 mijë euro për kuadri universitar në mjekësi,

– 58.991 denarë apo afër 1.000 euro për mjekët,

– 50.376 denarë apo mbi 800 euro për infermieret me arsimim të lartë, dhe 38.182 denarë apo mbi 620 euro për motrat medicinale me arsimim të mesëm.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img