E enjte, 18 Korrik, 2024
spot_img

Lajçak fillon konsultimet për dialogun Kosovë-Serbi.

- Advertisement -spot_img

Mirosllav Lajçak do të fillojë konsultat këtë javë për t’u fokusuar në dialogun Beograd-Prishtinë, tha sot zëdhënësi i Punëve të Jashtme Evropiane, Peter Stano.

“Mandati i Përfaqësuesit të ri të BE-së është të arrijë një normalizim gjithëpërfshirës të marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës, që nënkupton rinisjen e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës,” tha Stano në Bruksel.

Gjatë emërimit të Lajçak si përfaqësues i ri Special i BE-së, u theksua se mandati i tij do të lidhej kryesisht me dialogun Beograd-Prishtinë.

Ministri i Jashtëm i BE-së Josep Borrell, i pyetur nga Tanjug në lidhje me detyrat e para të Lajçakut, tha se ai do ta ndihmonte atë në nisjen dhe duke i kushtuar vëmendje të duhur dialogut Beograd-Prishtinë.

“Në fillim të mandatit tim, unë thashë se ishte një nga përparësitë e mia dhe gjërat ku duhej të përmirësohemi. Ne mund të mos e kemi zgjidhur problemin izraelit-palestinez, por duhet të jemi në gjendje ta zgjidhim problemin në fqinjësinë tonë të afërt,” tha Borrell. 

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,340AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,340AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img