E martë, 16 Prill, 2024
spot_img

I mërzitur dhe me lot në sy, Jashar Sejdiu: Eh vakët he vakët

- Advertisement -spot_img

Egzodi i viteve të fundit që ka kapluar Shqiptarët në përgjithësi, e në veçanti ato të teritoreve të Iliridës së lashtë apo Maqedonisë së Veriut ka ndikuar edhe në çështjet ekonomike të vendit, pasiqë krahu më i fortë i punëtorit, i stutendit dhe i nxënësit tashmë po largohen nga ky vend.

Këngëtari dhe kultivuesi i folklorit Jashar Sejdiu viteve të fundit kanë kontribuar shumë në ruajtjen e traditave tona duke përçuar mesazh të fuqishëm te rinia shqiptare në Maqedoninë e Veriut për të mbrojtur identitetin, vlerat dhe traditat tona kombëtare duke qëndruar stoik përskaj kushteve dhe fukarallëkut në vendin tonë.

Në postimin e fundit në rrjetet sociale Jashar Sejdiu është prekur nga vizita e fundit që i është bërë fshatit Pallçisht i Epërm, pikërisht shkollës fillore të këtij fshati të cilën e gjen në gjendje të mjerrueshme.

Postimi i plotë:

I mërzitur sot,përlava malin!
Më çoi rruga në fsh PALLÇISHT TË EPËRM,pikrisht tek shkolla e këti.fshatit,fshati i braktisur,por,shkolla në të cilën më herrët ushtonte nga zëri.i fëmijve,sot,e shkatruar,horor,!
Ah sa u mërzita,mu ndal fryma u pikllova shumë,lotët nuk mujta ti mbaj,eh vakët he vakët, ndryshon si stinët e viti!

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,250AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,250AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img