E diel, 14 Korrik, 2024
spot_img

Gripi Spanjoll – Pandemia e fundit ka ndodhur në 1918

- Advertisement -spot_img

Pandemia e gripit të vitit 1918 ishte pandemia më e rëndë e shënuar në historinë botërore, e njohur ndryshe si “gripi Spanjoll”.
Edhe pse nuk ka konsensus universal në lidhje me vendndodhjen e virusit, ai u përhap në mbarë botën gjatë viteve 1918-1920.

Në Shtetet e Bashkuara u identifikua për herë të parë në personelin ushtarak në pranverën e vitit 1918.

Vlerësohet se rreth 500 milion njerëz ose një e treta e popullsisë së botës u infektuan nga ky virus.

Numri i vdekjeve u vlerësua të jetë së paku 50 milion në të gjithë botën, por autorët sugjerojnë se kjo mund të jetë një nënvlerësim dhe se numri i vërtetë i vdekjeve ishte 100 milion. Rreth 675,000 kanë ndodhur në Shtetet e Bashkuara.
Vdekshmëria ishte e lartë tek njerëzit më të vjetër se 5 vjeç, nga 20-40 vjeç dhe 65 vjeç e më të vjetër.
Një veçori unike e kësaj pandemie ishte vdekshmëria e lartë tek njerëzit e shëndetshëm, përfshirë ata në grupmoshën 20-40 vjeç.  
Ndërsa “gripi Spanjoll” i vitit 1918 është sintetizuar dhe vlerësuar, vetitë që e bënë atë kaq shkatërruese nuk janë kuptuar mirë.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,330AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,330AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img