E diel, 23 Qershor, 2024
spot_img

COVID-19: 614,884 të infektuar, 28,687 të vdekur dhe 135,671 të shëruar.

- Advertisement -spot_img

Virusi i përhapur në dhjetor të vitit 2019 në Wuhan të Kinës, kohëve të fundit shpërndahet me shpejtësi edhe në Evropë dhe Amerikë.

Në bazë të raportit online të përditësuar sot më 28.03.2020 në ora 12:51 nga Qendra për Shkencë dhe Inxhinieri të Sistemeve në Universitetin Johns Hopkins numri në mbar botën është ritur në 615,519 të infektuar, 28,687 të vdekur dhe 135,671 të shëruar.

E para në listë me më shumë të infektuar gjenden Shtetet e Bashkuara të Amerikës

 1. SHBA me gjithsej 104.837 të infektuar
 2. Italia me gjithsej 86.498 të infektuar
 3. Kina me gjithsej 81.996 të infektuar
 4. Spanja me gjithsej 72.248 të infektuar
 5. Gjermania me gjithsej 53.340 të infektuar

Republika e Maqedonisë së Veriut ndodhet në vendin e 80 me gjithsej 219 të infektuar, 3 të vdekur dhe 3 të shëruar.

Në vendin e 83 ndodhet Shqipëria me gjithsej 186 të infektuar, 8 të vdekur dhe 31 të shëruar.

Kosova ndodhet në vendin 104 me gjithsej 88 të infektuar, 1 të vdekur dhe 1 të shëruar.

Vendi i cili ka më shumë vdekje nga Covid-19 kryeson Italia

 1. Në Itali gjithsej 9,134 të vdekur
 2. Në Spanjë gjithsej 5,690  të vdekur
 3. Në Kinë gjithsej 3,177  të vdekur
 4. Në Iran gjithsej 2,517  të vdekur
 5. Në Francë gjithsej 1,995  të vdekur

Ndërsa listës me më shumë shërime nga Covid-19 i prin Kina

 1. Kina 62,098 të shëruar
 2. Spanja 12,285  të shëruar
 3. Irani 11,679  të shëruar
 4. Italia 10,950  të shëruar
 5. Gjermania 6,658  të shëruar
- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,320AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img