E diel, 14 Korrik, 2024
spot_img

Coronavirusi vazhdon të merr jetë njerëzish në Itali, numri i vdekjeve rritet për 812.

- Advertisement -spot_img

Numri i vdekjeve nga shpërthimi i coronavirus në Itali u ngjit me 812 në 11.591, tha Agjencia e Mbrojtjes Civile të hënën.

Sidoqoftë, numri i rasteve të reja u rrit me vetëm 4.050, numri më i ulët që nga 17 marsi, duke arritur një total prej 101,739 nga 97.689 të mëparshëm.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, rreth 5,217 raste janë regjistruar të dielën dhe 5,974 të shtunën.

Nga ata të infektuar fillimisht në mbarë vendin, 14.620 ishin rikuperuar plotësisht të hënën, krahasuar me 13.030 një ditë më parë. Kishte 3,981 persona në kujdes intensiv, krahasuar me 3.906 të mëparshëm.

Italia ka regjistruar më shumë vdekje se kudo tjetër në botë dhe përbën më shumë se një të tretën e të gjitha vdekjeve globale nga virusi.

Numri më i madh ditor i Italisë nga epidemia pesë-javore u regjistrua të premten, kur vdiqën 919 njerëz – ndërsa të shtunën kishte 889 vdekje dhe të dielën 756 të tjera.

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,330AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,330AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img