E shtunë, 13 Prill, 2024
spot_img

Coronavirusi ‘rikthehet’ në Kinë: Mbyllet qyteti Suifenhe, pavarësisht se pjesë të tjera të vendit kanë filluar hapjen.

- Advertisement -spot_img

Një qytet kinez në kufirin rus po hyn në një “bllokim” për shkak të një rritje të rasteve të coronavirusit – edhe pse pjesa tjetër e Kinës po hapet me kujdes.

Siç shkruan BBC, në Suifenhe, 1.000 milje larg Pekinit, njerëzve u është urdhëruar të qëndrojnë brenda, me disa përjashtime.

Një qytet kinez në kufirin rus po hyn në një “bllokim” për shkak të një rritje të rasteve të coronavirusit – edhe pse pjesa tjetër e Kinës po hapet me kujdes.

Siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, në Suifenhe, 1.000 milje larg Pekinit, njerëzve u është urdhëruar të qëndrojnë brenda, me disa përjashtime.

Kufiri është i mbyllur për njerëzit, megjithëse nuk është për mallra – dhe po ndërtohet një spital izolues me 600 shtretër.

Një pronar biznesi i tha BBC-së se ajo ishte “shumë e frikësuar” – por një tjetër lokal tha që ai kishte besim në qeveri.

Cila është situata e virusit në Suifenhe?

Të mërkurën, Kina raportoi 59 raste të importuara të Covid-19 në të gjithë vendin.

Sipas mediave shtetërore, 25 prej tyre hynë në vend përmes Suifenhe – duke e bërë kalimin e largët në veri-lindje diçka të një pikat e nxehta.

Të gjithë pacientët ishin qytetarë kinezë që kishin fluturuar nga Moska në Vladivostok, një qytet rus rreth 100 milje në jug.

Të gjithë pacientët e rinj u dërguan në spital, me dy në gjendje të rëndë.

Për më tepër, 86 persona të tjerë në Suifenhe – të cilët erdhën përmes të njëjtës rrugë – u klasifikuan si “asimptomatikë”, por pozitivë për virusin, të cilët Kina numëron ndaras.

Çfarë ka bërë Suifenhe?

Kufiri u mbyll për njerëzit të martën, tha qeveria lokale, megjithëse ngarkesat mund të vazhdojnë. Rusia mbylli kufirin e saj me Kinën në shkurt.

Njerëzve në qytet u është thënë të qëndrojnë në shtëpi, megjithëse bllokimi nuk është aq i rëndë sa provoi provinca Hubei.

Një person për shtëpi mund të bëjë blerje për sendet e nevojshme çdo tre ditë.

Në të njëjtën kohë, spitali i ri – në një ndërtesë ekzistuese – do të hapet këtë fundjavë, i destinuar për pacientët me simptoma të buta.

“Sigurisht që jam shumë e frikësuar”, i tha BBC një gruaje që drejton një dyqan buke.

“Ne nuk e lëmë shtëpinë tani. Shumë njerëz tashmë janë larguar nga qyteti. Por ne nuk mund ta bëjmë këtë, sepse kemi një dyqan që duhet të kujdesemi”.

Ndërkohë, një anëtar i stafit në një restorant në qytet tha se ishte sezoni i tyre më i mirë, me rreth 1.000 klientë në ditë.

Mirëpo, atyre iu tha të mbyllen në fillim të kësaj jave, me “pa ide” kur mund të hapen përsëri.

Por anëtari i stafit nuk ishte kritik ndaj qeverisë. Ai tha se bllokimi e bëri atë të ndjehej “i sigurt” – dhe se ai ishte “shumë i sigurt” se qeveria do të kujdeset për situatën.

Cila është situata në pjesën tjetër të Kinës?

Shkalla e regjistruar në Kinë e infeksioneve Covid-19 është ngadalësuar në mënyrë dramatike javët e fundit.

Të martën, Kina nuk raportoi vdekje të reja për herë të parë që nga botimi i shifrave ditore në janar.

Të enjten, ajo raportoi 63 raste – 61 të importuara nga jashtë – dhe vetëm dy vdekje të reja.

“Rrafshimi i kurbës” ka lejuar të hiqen kufizimet, dhe po kthehet njëfarë normaliteti.

Të mërkurën, njerëzit u lejuan të largoheshin nga Wuhan – aty ku u shfaq shpërthimi – për herë të parë në 11 javë nëse vlerësohej se nuk kishte viruse, shkruan BBC.

Kishte 221 fluturime hyrëse dhe dalëse, me më shumë se 7,000 njerëz u larguan dhe 4.500 mbërritën. Më shumë se gjysmë milioni kanë përdorur transportin publik, njoftojnë media shtetërore.

Por, megjithëse njerëzit nga Wuhan mund të largohen, ata ende përballen me kufizime në qytete të tjera.

Për shembull, në Pekin, ata do të testohen pas mbërritjes, sipas mediave lokale.

Edhe nëse kalojnë, ata do të karantinohen për 14 ditë – dhe përsëri do të testohen – përpara se të lëshohen. 

- Advertisement -spot_img

Artikuj të ngjashëm

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,240AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

NA NDIQNI

7,235FansaPëlqeje
6,282NdjekësitNdjek
3,240AbonentëAbonohu
- Advertisement -spot_img